برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

کارآفرینی کارگاه تولید ظروف یکبار مصرف پت pdf دارای 45 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد کارآفرینی کارگاه تولید ظروف یکبار مصرف پت pdf کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی کارآفرینی کارگاه تولید ظروف یکبار مصرف پت pdf ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن کارآفرینی کارگاه تولید ظروف یکبار مصرف پت pdf :

خلاصه طرح :
در این طرح به بررسی تولید ظروف یکبار مصرف پت پرداخته شده است ، برای بررسی طرح از روش های آماری و اقتصادی و برآورد های مالی استفاده شده است ، این طرح شامل چهار فصل میباشد ، فصل اول به بیان کلیاتی از قبیل مقدمه ، تاریخچه ، مجوز های قانونی مورد نیاز ، وضعیت

بازار ، میزان واردات و صادرات و ; پرداخته است ، فصل دوم به بیان روش انجام کار پرداخته است ، بازدید از واحد کاری مشابه ، نیروی انسانی ، نحوه تامین سرمایه و ; از جمله عناوین موجود در این فصل میباشد ، فصل سوم به بررسی طرح از دیدگاه اقتصادی پرداخته است ( طرح توجیهی یا BP ) ، عناوینی از قبیل نیروی انسانی مورد نیاز ، میزان سرمایه گذاری ، مواد اولیه مورد نیاز ، ماشین آلات مورد نیاز و ; از جمله عناوین موجود در این فصل میباشد ، در نهایت فصل چهارم به بیان نتیجه اجرای طرح می پردازد .

فصل اول
کلیات

مقدمه :
پلی اتیلن ترفتالات معروفترین و پرمصرف ترین پلی استر گرما نرم خطی است که از سال 1977 به این طرف وارد بازار مواد پلیمری شده و به سرعت کاربردهای فراوانی در صنعت و مصارف خانگی پیدا کرده است.
از جمله این کاربردها می توان به ساخت بطری نوشابه های گازدار، فیلم عکاسی، نوارهای مغناطیسی صوتی و تصویری، دیسکت های کامپیوتر، فیل مهای بسته بندی مواد غذایی، الیاف مصنوعی جهت پوشاک، پتو و دهها کاربرد دیگر اشاره نمود.

اما از این میان، رشد وسیع این ماده در صنایع بطری نوشابه چشمگیر است. رمز موفیت PET در این صنعت، چقرمگی، شفافیت، قدرت شکل گیری و جهت گیری زنجیرها، عدم تأثیر گذاری بر روی مزه و طبیعت غیر سمی آن است. علاوه بر این بطری های نوشابه PET سبک، ارزان و قابل بازیافت م یباشند.
ویژگیهای بطری پت وابسته به کیفیت ماده اولیه آن دارد. PET در مقابل قلیا و اسید رقیق مقاومت خوبی دارد، اما مقاومت آن در برابر اسیدها و بازهای غلیظ کم است. در برابر چربی ها و روغن ها نیز مقاومت خوبی از خود نشان می دهد.
پلیمر PET با ویسکوزیته ذاتی ( Inherent Viscosity) حدود6/0 – 5/0 به روش پلیمریزاسیون پیوسته مذاب تولید می شود. در ادامه PET به شکل میله اکسترود شده و به قطعات کوچکتر (چیپس) بریده می شود که پلیمر اصلی برای ساخت الیاف پلی استر، فیلم و رزین مهندسی است و تحت نام پلیمر فاز مذاب (Melt Phase) یا چیپس PET شناخته می شود .

جدول 1 برخی از ویژگیهای بطری PET را نشان می دهد.

برای تولید بطری PET رزین جامد PET به روش قالبگیری تزریقی به شکل بطری پیش فرم در می آید. سپس تا دمای قالبگیری بادی گرم شده و وارد قالب مخصوص می شود. در مراحل بعد هوای فشرده وارد قالب شده و مواد را به دیواره قالب می فشارد و همزمان بوسیله میله های مخصوص در دو جهت کشیده می شود در نهایت محصول سرد شده و بطری از قالب خارج می گردد. بطری ساخته شده با این روش در جهت شعاعی نسبت به جهت محوری، آرایش یافتگی بیشتری دارد، بطوریکه استحکام ضربه ای و ترکیدگی آن در این جهت بیشتر است و بطری در هنگام ضربه یا فشار خرد نشده و نمی شکند.

در جدول 2 ارتفاع ایمنی سقوط برای بطر یهای ساخته شده از مواد مختلف با یکدیگر مقایسه شده است.

همچنین بطری PET خزش پائینی دارد، چقرمه است و دی اکسید کربن، آب و اکسیژن براحتی از آن عبور نم یکنند. بالا بودن خواص مکانیکی ذکر شده این اجازه را میدهد که دیواره بطری نازک باشد و برای ساخت بطری با کارایی مطلوب پلیمر کمتری مصرف گردد. PET جامد باید بسیار خشک باشد تا از هیدرولیز آن جلوگیری شده و خواص فیزیکی و مکانیکی آن نیزحفظ گردد. PET براقیت و شفافیت عالی دارد، ضمن آنکه نسبت به بطری های شیشه ای در وزن هر بطری بطور قابل ملاحظه ای صرفه جویی می شود. از آنجائیکه حمل و نقل بطریهای PET مشکل میباشد، بنابراین این محصولات را بصورت پریفرم یا پری پت جابه جا میکنند.
در واقع پریفرم محصولی است که در مرحله قالبگیری دمشی تبدیل به بطری PET میگردد. در شکل 1 نمایی از پریفرم و بطری ساخته شده از آن ارائه گردیده است.

نام کامل طرح و محل اجرای آن :
تولید ظروف یکبار مصرف PET

محل اجرا :

مشخصات متقاضیان :
نام نام خانوادگی مدرک تحصیلی تلفن

دلایل انتخاب طرح :
مهمترین مزیت استفاده از پت بعنوان بسته بندی در صنایع غذایی سازگاری مناسب آن با موا دغذایی می باشد و کوچکترین اثری بر روی مواد نمی گذارد. علاوه بر این به علت ضریب نفوذ بسیار پایین آن نسبت به انواع گازها در صنایع بسته بندی که نیاز به ایزولاسیون کامل است بسیار مناسب می باشد. از لحاظ زیست محیطی نیز محصولی است که به راحتی بازیافت می شود و از این بابت نیز نیز مزیت مهمی برای آن محسوب می شود.

وضعیت و میزان اشتغالزایی :
تعداد اشتغالزایی این طرح 24 نفر میباشد .

تاریخچه و سابقه مختصر طرح :
نام و کد محصولات
محصولات این واحد شامل انواع پریفرم و بطریهای پت بوده و طبق لوح فشرده وزارت صنایع به ترتیب دارای کدهای ISIC 25201397 و 25201394 می باشد. کد ISIC انواع پریفرم و بطریهای پت در جدول 3 ارائه گردیده است.

شماره تعرفه گمرکی
انواع پریفرم تحت تعرفه 392690 به کشور وارد و یا صادر میگردند. با توجه به این که بحث صادرات و واردات برای بطری پت به تنهایی وجود ندارد لذا کد مربوط به تعرفه گمرگی برای این محصول در ایران تعریف نشده است.

شرایط واردات
مبادلات انواع بطری پت به دلیل مشکلات حمل و نقل چندان رایج نیست و مبادلات این محصول بیشتر به شکل ابتدایی آن یعنی پریفرم رایج است . واردات انواع پریفرم تحت تعرفه گمرکی 39269060 )سیستم هماهنگ شده توصیف و کدگذاری کالا ( با موافقت وزارت بازرگانی و با سود % 25 انجام می پذیرد.
در جدول 4 شماره تعرفه گمرکی، کد زیر تعرفه، نوع کالا و سود بازرگانی محصول درج گردیده است.

بررسی و ارائه اطلاعات لازم در زمینه قیمت تولید داخلی و جهانی محصول
قیمت فروش محصول بعنوان یکی از مهمترین فاکتورهای واحد تولید شناخته می شود
– بطری پت 200 سی سی : 350 ریال
– بطری پت 1500 سی سی : 750 ریال

موارد مصرف و کاربرد

موارد کاربرد PET گرید جامد( بطری) به تفکیک در جدول 6 ارائه شده است .

شمای کلی الگوی مصرف این گرید PET در نمودار 1 نشان داده شده است.

همانطور که ذکر شد بیشترین کاربرد رزین PET حالت جامد بعنوان بطری نوشیدنی هاست، که عمدتاً در اندازه های 1و2و3 لیتری م یباشند. موارد کاربرد این بطری ها عمدتاً با قوطی های آلومینیومی قابل مقایسه می باشند.
سایر کاربردهای بطری PET تحت عنوان ظروف سفارشی می باشد که سایر بطری ها را که برای مصارفی غیر از نوشیدنی ها مورد استفاده قرار می گیرند، دربر میگیرد. برای ساخت ظروف دهن گشاد برای انواع سس، ترشی، ادویه جات، ظروف و قوطی های لوازم آرایشی، بطری شویند ههای مایع، قوطی های توپ تنیس، ظروف فر و قالب نان مخصوص فر نیز از PET جامد استفاده می شود. در ادامه موارد کاربرد این محصول بطور کامل مورد بررسی قرار گرفته است.

بررسی کالاهای جایگزین و تجزیه و تحلیل اثرات آن بر مصرف محصول
در کاربرد بطری های PET به عنوان بطری نوشابه های گازدار، بطری های شیشه ای و قوطی های آلومینیومی رقیب بطری های PET به شمار می آیند . در این زمینه روند مصرف بطر ی های شیشه ای رو به کاهش است ولی قوطی های آلومینیومی هنوز هم به صورت گسترده درکنار بطر ی های PET مورد استفاده قرار می گیرند.

همچنین بطری های ساخته شده از PVC می توانند جایگزین بطری های PET مصرفی در روغن های خوراکی، بطری های نگهداری رنگ روغن و مواد آرایشی باشند، ولی از آنجا که شفافیت و قابلیت بازیافت بطری های PET بالاتر است، در حال حاضر بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند .اما قیمت پایین تر PVC در مقایسه با PET همچنان باعث کاربرد نسبتا گسترده بطری های PVC در این زمینه شده است . در زمینه کاربردهای خاص PET که نفوذپذیری نسبت به گازهای محیطی از اهمیت خاصی برخوردار است میتوان از پلی اتیلن نفتالات نیز استفاده کرد.

کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول
کاربردهای روز افزون پلاستیک ها به دلیل ارزان بودن، حمل و نقل آسان، مقاوم بودن در تمامی زمینه های صنعتی و خانگی موجب رشد سریع تولید و مصرف آن فرآورده های پتروشیمیایی در جهان 1 درصد تولید هر بشکه نفت به پلاستیک تبدیل می شود و تقریبا نیمی از تولیدات / گردیده است . پتروشیمی در دنیا صرف تولید پلاستیک ها می شود. در بین پلاستیک ها، پلی الفی نها، پلی استایرین PVC و PET به پلیمرهای تجاری معروفند و سهمی حدود 70 درصد از کل بازار جهانی مواد پلیمری را به خود اختصاص می دهند و تولید این مواد به موازات افزایش درآمد ملی

کشورها افزایش یافته است . تولید پلاستیک های تجاری جهان در سال 2001 برابر با 150 میلیون تن بوده و تا سال 2007 به 190 میلیون تن در سال برسد . همچنین تولید PET در سال 2001 درصد تولید پلاستی کهای تجاری بوده است که از این مقدار 26 درصد صرف تولید بطری شده است . پیش بینی می شود در سال 200 , 21 درصد تولید پلاستیک های تجاری را محصول PET به خود اختصاص دهد و از این مقدار PET 30 درصد صرف تولید بطری گردد. بیشترین نرخ رشد تولید و تقاضا در بین صنایع پلاستیک مربوط به PET میباشد.

در سالهای 2010 و 2015 کل مصرف جهانی PET در کاربردهای مختلف بطری ، الیاف، فیلم و مهندسی به ترتیب به 5/53 و 5/67 میلیون تن پیش بینی شده است . در حالی که این رقم در سال5 200 میلادی به میزان 40 میلیون تن بود کشورها و شرکتهای دارای تکنولوژی خط تولید پریفرم و بطری پت -9-1 در حال حاضر سازندگان بس یاری اقدام به تو لید و یا واردات این ماشین آلات در کشور می نمایند. عمده ماشین آلات موجود در بازار به قرار زیر است:
1- تولید داخل و با قطعات درجه یک اروپایی
2- تولید داخل و با قطعات متوسط چینی
3- ماشین آلات خارجی چینی
4- ماشین آلات خارجی با کیفییت مطلوب )ساخت اروپا(
موارد 2و 3 به دلیل اینکه کیفیت مطلوبی ندارند، از قیمت پایین و کارآیی کمی برخوردار می باشند. به دلیل هزینه استهلاک بالا و عدم کیفیت تولید این گونه ماشین آلات پیشنهاد نمی گردد. مگر با ظرفیت تولید و یا کیفیت پایین. بخش شماره 4 نیز به دلیل هزینه های سرمایه گذاری بالا و قیمت بالای این گونه ماشین آلات مقرون به صرفه نیست. بخش شماره 1 به دو دلیل دارای مزیت میباشد
1 هزینه پایین
2 کیفیت مطلوب
به این دلیل این گونه ماشین آلات توسط این مشاور پیشنهاد می گردد. بر این اساس با در نظر گرفتن این موارد و همچنین سابقه سازنده ماشین آلات و نمونه کارهای انجام شده چند شرکت مورد بررسی قرار گرفته اند که در پایان شرکتهای یکتا شیر و بالنده گام پارس حائز بیشترین امتیاز جهت تأمین ماشین آلات شدند. همچنین شرکت فردوسرای جهت تهیه تجهیزات آزمایشگاه

مناسب میباشد. لازم به توضیح است که سازندگان دانش کافی در ساخت این گونه ماشین آلات را دارا میباشند و کیفیت ماشین آلات ساخت این شرکت ها قابل رقابت با ماشین آلات مشابه خارجی می باشد. همچنین سازندگان متقبل شده اند که نقشه های اجرایی، دستور العملهای تعمیر و نگهداری را در اختیار خریدار قرار دهند. همچنین سازنده موظف است کلیه مراحل از طراحی تا نصب و راه اندازی و رساندن به ظرفیت اسمی را پیشنهاد نماید.

شرایط صادرات
صادرات انواع پریفرم تحت تعرفه گمرکی 39269060 انجام می پذیرد.
بررسی ظرفیت بهره برداری و روند تولید از آغاز برنامه سوم تاکنون و محل واحد ها و تعداد آنها و سطح تکنولوژی واحد های موجود، ظرفیت اسمی، عملی، علل عدم بهره برداری کامل از ظرفیتها، نام کشورها و شرکت های سازنده ماشین آلات مورد استفاده در تولید محصول در ادامه به بررسی بازار داخلی انواع پری پت و بطری پت پرداخته میشود :

ظرفیت و میزان تولید داخلی انواع بطری پت
طبق اعلام برنامه پنج ساله چهارم توسعه می بایست سالانه کشور رشدی هشت درصدی را تجربه نماید. برمبنای این اصل که دولت جهت رفع بیکاری و رسیدن به چشم انداز بیست ساله می بایست این قانون را اجرا نماید که در قسمت های مختلف از جمله صنایع غذایی و بسته بندی آن اقدامات گسترده ای صورت پذیرد.
این امر منجر به افزایش شاخص های سلامت کشور می گردد. لذا می بایست زیرساخت های لازم جهت گسترش این صنایع فراهم گردد. تولید بطری پت طی چند سال اخیر بعلت استقبال زیاد صنایع بسته بندی افزایش چشمگیری داشته است. در حال حاضر حدود 150 واحد تولید کننده بطری پت در کشور وجود دارد که مجموع تولید واقعی آنها حدود 65000 تن می باشد. طبق بررسی های بعمل آمده و همچنین مطالعات میدانی این مشاور، راندمان این واحدها در حدود 60 درصد برآورد می گردد. که علل آن عبارتند از :
– عدم مدیریت تولید علمی و مرتبط با تولید واحدهای صنعتی
– کمرنگ بودن حضور افراد متخصص

– سیاستهای ناپایدار مراکز تصمیم گیری در امر تولید
– عدم انتخاب تکنولوژی مناسب و بروز تولید
– نبود برنامه ریزی در امر تعمیر و نگهداری که سبب تعطیلی موقت واحدهای تولید می شود.
– نوسانات قیمت مواد اولیه
– کمبود ماشین آلات
ضمناً با توجه به اینکه در زمان اخذ جواز تأسیس از طرف وزارت صنایع بررسی دقیقی بر مقدار ظرفیت اسمی انجام نمی پذیرد، اغلب ظرفیت عملی ماشین آلات کمتر از ظرفیت اسمی بوده است. همچنین اغلب سرمایه گذاران در هنگام اجرای پروژه برآورد بهتری از وضعیت مالی خود داشته و سعی در کاهش هزینه ها می نمایند و اقدامی جهت تغییر جواز تأسیس انجام نمی پذیرد.
بعلت کثرت واحدها در جدول واحدهای موجود هر استان به همراه ظرفیت واحدها لیست شده است.

با توجه به تاریخ بهره برداری واحدهای جدول بالا روند تولید بطری پت طی سالهای گذشته بدست خواهد امد که در جدول زیر نشان داده شده است.

همانطور که ملاحظه م یگردد تولید بطری پت از حدود 18 هزار تن در سال 1380 به 65 هزار تن در سال 1385 افزایش یافته است. در جداول قبل عرضه بطری پت طی سالهای گذشته مورد بررسی قرار گرفت. با توجه به رشد تولید این محصول چنانچه سالانه به طور متوسط 5 درصد رشد در تولید برای این محصول در نظر گرفته شود پیش بینی عرضه واحدهای موجود طبق جدول زیر خواهد بود.

ظرفیت و میزان تولید داخلی انواع پری پت

تعداد و مشخصات واحدهای تولیدکننده انواع پری پت در جدول 11 آورده شده است.

با توجه به جدول اخیر تعداد 24 واحد فعال تولید انواع پریفرم با ظرفیت کلی 44 هزار تن در کشور وجود دارد. روند تولید انواع پریفرم طی سالهای گذشته در جدول 12 نشان داده شده است.

همانطور که ملاحظه میگردد ظرفیت تولید از 3699 تن در سال 1380 به 43766 تن در سال 1385 افزایش یافته است.
پیش بینی افزایش ظرفیت تولید قایق های فایبرگلاس طی سالهای آتی با در نظر گرفتن رشد 8 درصدی توسعه کل کشور مطابق برنامه چهارم توسعه، در جدول 13 ارائه گردیده است.

باید توجه داشت که بسیاری از واحدهای تولیدکننده بطری پت، پریفرم تولیدی خود را به مصرف تولید بطری میرسانند و واحدها با توجه به نیاز بازار و سفارش مشتری تولید پریفرم میکنند.
بررسی وضعیت طرحهای جدید و طرحهای توسعه در دست اجرا) از نظر تعداد، ظرفیت، محل اجرا، میزان پیشرفت فیزیکی و سطح تکنولوژی آنها و سرمایه گذاری انجام شده اعم از ارزی و ریالی و مابقی مورد نیاز(

واحدهای در دست احداث انواع بطری پت
علاوه بر واحدهای فعال طرحهای در دست اجرا و توسعه های نیز در سالهای آتی به بهره برداری خواهند رسید. براساس پیشرفت فیزیکی این واحدها زمان راه اندازی آنها تخمین زده شده است و نتایج آن در جدول زیر امده است. در جدول زیر فرض شده است که واحدهای در دست احداث با بهره 60 % کار میکنند.
بر اساس نتایج جداول بالا روند تولید بطری پت در طی سالهای آتی بشرح جدول زیر می باشد.

واحدهای در دست احداث انواع پریفرم پت
در جدول 16 ظرفیت های در دست اجرای تولید انواع پریفرم ثبت شده در آمار وزارت صنایع بررسی می شوند:

با توجه به رشد هشت درصدی پیش بینی شده در برنامه پنج ساله چهارم توسعه، پیش بینی ظرفیت تولید واحدهای در دست احداث انواع پریفرم پت طی سالهای آتی مطابق جدول 17 خواهد بود.

بر اساس نتایج جداول بالا روند تولید انواع پری پت در حال حاضر و طی سالهای آتی بشرح جدول 18 می باشد.

بررسی روند واردات محصول از آغاز برنامه سوم تا نیمه اول سال 85
روند واردات بطریهای پت

طبق استعلام از بخش واردات وزارت صنایع و معادن مشخص گردید که هیچ وارداتی برای انواع بطری پت به تنهایی گزارش نشده است و اصولا به خاطر حجیم بودن بصورت خالی مراوداتی ندارد. در جدول زیر عرضه انواع بطری پت طی سالهای گذشته جمع بندی شده است.

در مورد بطری پت خالی با توجه به روند سالهای گذشته پیش بینی می شود که این محصول در آینده نیز مانند حال واردات نداشته باشد. بنابراین در جدول زیر کل عرضه انواع بطری پت در سالهای آینده لیست شده است.

روند واردات انواع پریفرم پت
واردات انواع پریفرم قبل از سال 1383 تحت تعرفه عمومی 392690 به نام “سایر اشیاء از مواد پلاستیکی که در جای دیگر گفته نشده باشد ” صورت میگرفته است. از سال 1383 به بعد انواع پریفرم تحت 392690 به کشور وارد و یا صادر میگردند. در جدول 21 میزان و ارزش واردات پریفرم در سالهای 1383 و 1384 ارائه گردیده است.

با مطالعه واردات انواع پریفرم طی سالهای 1383 و 1384 مشخص گردید که حدود 2 درصد محصولات تحت تعرفه 392690 طی سالهای قبل متعلق به واردات انواع پریفرم بوده است.

بررسی روند مصرف از آغاز برنامه
بررسی روند مصرف انواع بطری پت
برای بررسی تقاضا اطلاع از وضعیت گذشته ضروری می باشد و استفاده از شاخص مصرف ظاهری یک روش برآورد معمول می باشد و از رابطه مقابل بدست می آید:
C=Y+M-X-K

که در آن:

مصرف ظاهری C
تولید داخلی Y
واردات M
صادرات X
موجودی انبار K

بر اساس رابطه بالا مصرف ظاهری بطری پت طی سالهای گذشته در جدول زیر لیست شده است.

بررسی روند مصرف انواع پریفرم
برای بررسی روند مصرف انواع پریفرم در کشور از برآورد مصرف ظاهری استفاده شده است.


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید